V úterý 16. června proběhla ve Frýdku-Místku v modlitebně Církve adventistů sedmého dne a na sousedícím židovském hřbitově akce v rámci Dne židovské kultury s názvem “DĚJINY ŽIDŮ NA FRÝDECKO-MÍSTECKU”. Tato akce proběhla pod záštitou městské organizace Kultura FM ve spolupráci s místním sborem Církve adventistů s. d. v rámci „Projekt 12”.

Projekt 12 je cyklus akcí jejichž cílem je obyvatelům Frýdku-Místku zpřístupnit netradiční a běžně nedostupná historická místa.

Hlavním cílem této akce bylo občanům otevřít brány židovského hřbitova, který je často opomíjen, přestože patří mezi nejrozsáhlejší a nejzachovalejší židovské hřbitovy na Severní Moravě a patří také mezi nejvýznamnější památky města.

Jako doprovodný program proběhla přednáška Mgr. Daniele Baránka o historii židů na frýdecko-místecku, komentovaná prohlídka hřbitova a koncert hebrejských písní vokálního souboru Noach pod vedením doc. Tomáše Novotného, odborníka na židovskou hudbu, s doprovodem klezmerového dua.

Zájem o tuto akce předčil všechna očekávání. Židovský hřbitov i doprovodný program navštívilo téměř 400 lidí.  Při přednášce i při koncertu museli lidé také stát.

Vedoucí projektu, paní Hana Magdoňová, nás již oslovila, že by ráda tuto akci v roce 2016 zopakovala a byla velmi nadšená s našeho přístupu a z naší otevřenosti.

Reportáž o této akci přijela natočit také Česká televize a rádio Český rozhlas.

Radujeme se z toho, že jsem mohli své prostory otevřít lidem a tím udělat pomyslný krůček přes předsudky, které lidé v okolí mohou k církvi i k místnímu sboru mít.

Kamil Majer

Fotografie z akce:

Invalid Displayed Gallery