Ačkoliv kancelář ADRA Libanon vzdálená 3 km od epicentra výbuchu v Bejrútu 4. 8. byla poškozena, našim spolupracovníkům se díky Bohu nic vážnějšího nestalo. Přesto utrpěli při výbuchu šok, řada z nich má poškozené vlastní domy a někteří z nich přišli i o své přátele či známé. I v této osobní obtížné situaci vytvořili naši kolegové několik ADRA týmů a zapojili se do pomoci dalším potřebným lidem: rozdělují vodu a nezbytné vybavení pro hasiče a další pracovníky a pomáhají také s přidělováním postelí a agregátů, protože většina města je bez elektřiny.

Kolegyně Elein popisuje situaci jako horší než během občanské války, kterou země zažila v sedmdesátých a osmdesátých letech. “Nikdy jsme nebyli tak na dně, jako teď, jak ekonomicky, tak politicky a humanitárně. Ale když jdu po ulici, vidím kolem sebe mnoho lidí ochotných vzájemně si pomáhat, a to je na této krizi pozitivní. Lidé rozdávají vodu, jídlo a snaží se znovu postavit domy nejen pro sebe, ale i pro ostatní.”

Již před výbuchem, který připravil o domovy okolo 300 000 lidí, žila téměř polovina obyvatelstva pod hranicí chudoby. Téměř třetina populace byla nezaměstnaná. Situaci dále zhoršil koronavirus, kvůli kterému musel být zaveden zákaz vycházení. Obrovské množství lidí se ocitlo bez práce, bez přístřeší a bez peněz. Potřebují pomoc.

Přispět lidem v Bejrútu můžete i vy:

  • Převodem: na účet veřejné sbírky 66888866/0300, variabilní symbol 385
  • DMS ADRA 30/60/90” pošlete na číslo 87 777
  • Přímo přes: darujme.cz/projekt/1200766